Ataki klaunów w USA: zagrożenie czy masowa histeria?

Klauny. Podobno mają śmieszyć, ale jakoś mnie nigdy nie przekonały. Od zawsze bałam się Ronalda McDonalda i nienawidziłam pokazów klaunów w cyrku… Paniczny strach przed klaunami ma nawet swoją fachową nazwę, koulrofobia. Na taką przypadłość cierpi podobno około 8% populacji, w tym Johnny Depp, Daniel Radcliffe, czy raper P.Diddy, który nawet zastrzega w swoim kontrakcie, że nie chcę na koncercie widzieć żadnych klaunów, pod żadnym pozorem i żadną postacią.

Psychologowie potwierdzają, że klauny mogą bardzo łatwo wywoływać lęk. Jesteśmy przyzwyczajeni do czytania emocji i intencji innych ludzi z ich twarzy. W przypadku klaunów to niemożliwe, bo skrywają swoje prawdziwe oblicze pod maską lub charakteryzacją. Drugą cechą klaunów, która przeraża, jest ich nieprzewidywalność. Najpierw wyciągną kwiatka z rękawa, potem obleją cię wodą, nadmuchają balona, zaplotą go w kształt jamnika, po czym po przekłują. Nigdy nie możesz się spodziewać tego, co zaraz nastąpi i o ile dla niektórych to jest ekscytujące, u innych powoduje strach i dyskomfort.

To właśnie ta mroczna strona klaunów zainspirowała wielu twórców kultury. Tak powstał Joker z serii o Batmanie, przerażający Pennywise z „To” Stephena Kinga, koszmarny Billy i jego trójkołowy rowerek z serii „Piła”, czy chociażby najnowszy dodatek do rodziny klaunów zabójców – Twisty z serialu „American Horror Story”.

Pewnego wrześniowego wieczora, kiedy jak zawsze spacerowaliśmy z D. po naszej wsi, wyrabiając niezbędny limit 10,000 kroków dziennie (pozdrawiam wszystkich Fitbitowiczów), zaczęliśmy rozmawiać o rodzinach mieszkających w domkach jednorodzinnych. Ja nigdy nie miałam tej przyjemności i chyba bym się bała . W końcu w bloku zawsze ktoś jest, jest szansa, że w razie czego sąsiedzi cię usłyszą, albo chociaż poczują zapach na klatce (fuj!)… A w takim domku na odludziu? Nie ma szans! Wtedy też wyznałam, że moim największym lękiem jest to, że w nocy podejdę do okna, odsłonię żaluzje, a tam ktoś będzie stał i na mnie patrzył. Mam taką obawę, nawet kiedy mieszkam nie na parterze. A już najgorzej, gdyby to był klaun! Na co D. odparł: „Słyszałem, że to się wbrew pozorom często zdarza w USA. Ostatnio coś słyszałem w radiu.”. No, dzięki za zrujnowanie mi nocy! Na całe szczęście potem o tym zapomniałam.

Jednak w ciągu najbliższych tygodni zaczęłam coraz częściej słyszeć o klaunach, rzuciło mi się w oczy kilka okładek gazet wspominających coś o atakach. Pewnego dnia spotkaliśmy się ze znajomymi i zaczęliśmy rozmawiać o pomysłach na stroje halloweenowe. Ktoś nagle rzucił: „A może przebrać się za klauna?”, a koleżanka, która uczy 13-latków matematyki wybuchła: „To nie jest śmieszne! Dzieci dostają ataków paniki na lekcjach, nie przychodzą do szkoły ze strachu, nie mogą się skupić na lekcji przez te zakichane klauny!”. A więc to prawda… klauny przyszły po mnie!

Następnego dnia postanowiłam sama zbadać sprawę rzekomych ataków klaunów. Wyszukiwarka wybuchła setkami wyników z ostatnich dni. Raporty mogłam przeczytać we wszystkich największych serwisach: New York Times, CNN, Time czy ABC News. Niezliczone strony, blogi i kanały na YouTubie prześcigały się w najnowszych doniesieniach, relacjach i teoriach spiskowych. Wciągnęłam się w ten temat, nawet zaczęłam szukać informacji o historycznych doniesieniach z motywem klauna w tle. I tymi rewelacjami chcę się z wami podzielić, bo wśród najbardziej mrożącej krew w żyłach prawdziwej historii znalazłam wątek polski…

Zacznijmy od faktów

Od połowy sierpnia do dzisiaj zgłoszonych na policję zostało ponad 100 różnych incydentów w 37 stanach. Dodatkowe informacje znajdziecie na mapie powyżej – oczywiście nie zawiera ona wszystkich przypadków. Na blogu też nie sposób opisać ich wszystkich, więc wybrałam dla was szesnaście, o których znalazłam najwięcej wzmianek:

 • 29 sierpnia: Mieszkańcy osiedla Fleetwood Manor w Greenville County (Karolina Południowa) zgłosili na policję, że osoba przebrana za klauna kręci się po okolicy i próbuje zwabić dzieci do lasu. (zobacz materiał z abcNEWS)
 • 4 września: Policja w Winston-Salem (Karolina Północna) otrzymała zgłoszenie o klaunie wabiącym dzieci do lasu.
 • 14 września: W Georgii 12-latek i jego brat zgłosili, że w drodze na przystanek autobusowy byli ścigani przez mężczyznę przebranego za klauna.

 • 15 września: Władze dwóch liceów w południowej Alabamie zdecydowały się na zamknięcie placówek po groźbach jakie otrzymali uczniowie przez media społecznościowe. Grupa klaunów została też zauważona na terenie obu szkół. Tego samego dnia policja aresztowała w tej sprawie 22-latkę i jej dwóch nieletnich pomocników.
 • 19 września: Kilkoro dzieci z różnych dzielnic w Annapolis (Maryland) zgłosiło, że widziało klaunów. Policja później potwierdziła, że to był fałszywy alarm.
 • 21 września: Gimnazjalistka z Athens w stanie Georgia została aresztowana, bo przyniosła do szkoły nóż. Twierdziła, że to do obrony przed atakami klaunów.
 • 21 września: 12-latka z Pensylwanii zgłosiła, że kiedy wraz z przyjaciółmi bawiła się w parku, klaun zaatakował ich słownie i obrzucił patykami.

 • 24 września: Mieszkanka Florydy zgłosiła, że podczas spaceru z psem była śledzona i obserwowana przez dwóch klaunów. Przestraszyła się tak bardzo, że po powrocie do domu zadzwoniła na policję.
 • 25 września: W New Jersey dziecko było ścigane przez trzech ludzi przebranych za klaunów. Nikt nie ucierpiał, ale był to już czwarty podobny przypadek w tym samym mieście. Mieszkańcy nawołują klaunów do zaprzestania tych wygłupów.
 • 27 września: W Phoenix (Arizona) dwie różne restauracje z fast-foodami zostały obrabowane przez ludzi przebranych za klanów.

 • 30 września: Pięć szkół z trzech różnych stanów otrzymało przez Facebooka pogróżki o treści: “W piątek będziemy w szkole aby uprowadzić uczniów, albo pozabijać nauczycieli w drodze do ich samochodów”.
 • 4 października: Nastolatka ze stanu Wirginia została aresztowana po tym jak przez internet próbowała znaleźć klauna, który zabiłby jej nauczycielkę. (zobacz materiał wideo)
 • 5 października: W stanie Massachusetts mężczyzna został aresztowany, po tym jak w masce klauna śledził szkolny autobus, a potem grupkę dzieci, która z niego wysiadła. Okazało się, że mężczyzna jest rodzicem jednego z dzieci, które było w tym autobusie, ale to jednak nie powstrzymało innych rodziców przed zgłoszeniem tego incydentu na policję.

 • 9 października: 22-latek z Missouri został aresztowany w lokalnym supermarkecie za noszenie maski clowna i straszenie klientów.
 • 10 października: 14-latek i dwóch 13-latków w strojach klaunów zostało aresztowanych za usiłowanie kradzieży. Zostali złapani z bronią przed sklepem z zabawkami.
 • 11 października: W Karolinie Północnej został zatrzymany 20-letni mężczyzna w makijażu klauna, po tym jak odstraszał klientów sklepu spożywczego. W jego plecaku znaleziono, marihuanę, narkotyki i maczetę.

Jak możemy podsumować „ataki” klaunów? Żadna z osób, które spotykały klauna, nie ucierpiała. Policja aresztowała 14 osób za groźby, strasznie ludzi lub rabunek. Większość doniesień okazała się jednak tylko wynikiem bujnej dziecięcej wyobraźni, albo głupimi zabawami nastolatków i zwyczajnym internetowym trollowaniem. Ale masową panikę ciężko jest tak po prostu zatrzymać. Wiele szkół zostało zamkniętych, gwałtowanie wzrosła liczba uczniów nie przychodzących do szkoły, władze stanu Tennessee zwróciły się do obywateli o szczególną ostrożność przy okazji zbliżającego się Halloween, a w jednej gminie w stanie Massachusetts został wprowadzony zakaz przebierania się za klauna podczas tego święta.

Prawdziwe ofiary ataków klaunów

Ale w tej historii są też niespodziewane ofiary – zwykli klauni. Bycie zawodowym klaunem ma w USA długą tradycję, kiedyś było postrzegane jako zawód z renomą, chociaż w ostatnich latach zainteresowanie tą profesją drastycznie spadło. Wciąż jednak nie brakuje ludzi, którzy na pełen etat zabawiają dzieci w szpitalach, hospicjach, na jarmarkach, festynach, w parkach rozrywki, czy na przyjęciach urodzinowych. Profesjonalny klaun musi zbudować swoją postać i styl, opanować sztuczki, zabawy i posiadać umiejętność opowiadania ciekawych historii.

W związku z ostatnimi wydarzeniami wielu profesjonalistów straciło nagle źródło utrzymania i zaufanie klientów. W Houston (Texas) trupa klaunów jechała w przebraniach na występ. Kiedy zatrzymali się na światłach, zauważyła ich dziewczyna jadąca w samochodzie obok, krzyknęła i odjechała z piskiem opon. Po dojechaniu na miejsce, wszyscy wysiedli na parkingu, ale ktoś od razu zgłosił ich obecność lokalnej policji. Zostali zatrzymani i zadecydowali o odwołaniu wszystkich występów. Nie jest to odosobniony przypadek.

W niektórych stanach klauni zaczęli nawet bać się o swoje życie. W stanie Utah, policja w jednym z miast otrzymała tyle pytań, o to, czy można strzelać do klaunów spotkanych na ulicy, że aż postanowiła przywołać ludzi do porządku poprzez Facebooka i przypomnieć, że nie można od tak sobie strzelać do niewinnych ludzi. Wpis spotkał się z mieszanym odbiorem – polecam przeczytać też sekcję komentarzy:

Nie sądziłam, że kiedykolwiek stanę po stronie postaci z moich koszmarów, ale „ataki” klaunów przerodziły się w narodową paranoję, potęgowaną przez media społecznościowe, oraz zapewne przez coraz krótsze dni i Halloween zbliżające się wielkimi krokami. Naprawdę zasmuca mnie to, że przez głupie zabawy garstki dowcipnisiów ludzie po obu stronach tego zamieszania cierpią – rodzice i dzieci boją się, że coś naprawdę może się stać, a zawodowi klauni nie mogę spokojnie uprawiać swojej profesji.

Ci drudzy postanowili jednak wyjść na przeciw mediom i opinii publicznej – 15 października w Tuscon (Arizona) organizowany jest pokojowy przemarsz klaunów pod hasłem „Clown Lives Matter”. Hasło odnosi się do amerykańskiego ruchu „Black Lives Matter”, który ma uświadomić ludziom skalę problemu bezkarnego strzelania do czarnoskórych mieszkańców USA. Klauni też wyraźnie zaczęli się bać, chociaż skalę problemu trudno porównać. Niektórzy twierdzą, że ruch „Clown Lives Matter” przesadza, bo przecież jeszcze nikt fizycznie nie ucierpiał, ale kto wie co może się stać niebawem?

Należy też wspomnieć, że nie tylko zawodowi klauni są zatrzymywani bez potrzeby. Kilka dni temu student Uniwersytetu Illinois został zatrzymany na kampusie idąc w stroju klauna. Okazało się, że teraz studenci mają sesję śródsemestralną, a biedny chłopak studiuje sztuki sceniczne i ten kostium był częścią jego egzaminu… Czy to już nie jest paranoja?

Jutro zapraszam na opowieść o prawdziwym zabójczym klaunie o polskich korzeniach…

A wy co myślicie o pladze klaunów w USA? Stanowią prawdziwe zagrożenie, czy to tylko rozdmuchany problem i masowa histeria?

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 3 =